Rękotworowe warsztaty

1.POKAZ I WARSZTATY FILCOWANIA

 

Filc to najstarszy materiał włókienniczy jaki zna człowiek.

W Polsce filc odegrał znaczącą rolę w życiu mieszkańców wsi i miast. Wykopaliska archeologiczne odkryły, że filc w Polsce obecny był już od IX w. n.e. Najważniejszym wyrobem filcowym były nakrycia głowy oraz buty, skarpety, okrycia i koce. W chłodnym klimacie te wyroby były dość powszechnie użytkowane i niezastąpione.

 Uczestnicy pokazu, będą świadkami zamiany bezładnej masy owczego runa w kształtny element średniowiecznego ubioru, który się odbędzie na ich oczach,  pod wpływem odpowiedniego procesu i specjalnych czynności instruktora. Potem sami pod jego kierunkiem,  własnymi rękami  powtórzą te same czynności, aż powstanie osobliwa rzecz, którą będą mogli zabrać ze sobą do domu, jako potwierdzenie właśnie zdobytych umiejętności.

 Pokazowi filcowania, towarzyszyć będą opowieści o stosowanych dawniej technikach i formach historycznych przedmiotów, a prezentację uzupełni wystawa gotowych wyrobów.

 Każdy uczestnik otrzymuje pamiątkowy certyfikat, potwierdzający udział w warsztatach, a opiekun/ wychowawca oprócz certyfikatu, otrzymuje materiały do kontynuacji zajęć tematycznych po powrocie z Grodu do szkoły/ przedszkola.

 Prezentujemy następujące techniki:

  • dobór odpowiedniego gatunkowo filcu
  • nakładanie filcu na formę
  • namaczanie i kształtowanie filcu na mokro
  • wykańczanie wykonywanych wyrobów